Gullane lead Winter League

Lothians Order of Merit winner, 'Benn McLeod. Picture: Ian Georgeson.

Lothians Order of Merit winner, 'Benn McLeod. Picture: Ian Georgeson.

0
Have your say

GULLANE are the early pacesetters in this season’s East Lothian Winter League after winning their opening games.

The latest success for Jeff Aitken’s side came in a hard-fought away encounter at defending champions North Berwick.

It followed a 4-1 home victory over Kilspindie and Gullane now face a crunch clash at Musselburgh in the next round of matches.

Musselburgh bounced back from their opening defeat by the Glen to hand out a whitewash to Longniddry at Monktonhall.

Kevin Girdler, playing for the visitors, had a hole-in-one at the sixth but that was a rare highlight for Longniddry on the day.

Home captain Alex Chisholm paired Benn McLeod, the Lothians Order of Merit winner for the last two years, with Lothians Junior Champion of Champions Connor Good.

And that move paid dividends as the duo beat Girdler and Michael Bacigalupo in the top match to set the tone.

Down the coast, Gullane’s 3-2 win was sealed by the pairings of Scott Walker/Duncan Low and Ross Thomson/Alan Smith securing wins on the 17th in two tight matches.

Elsewhere Kilspindie edged out Glen to chalk up their first points of the campaign while in the Second Division there were wins for Royal Musselburgh and Haddington.

Meanwhile, Craigmillar Park made home advantage count against Duddingston but Liberton were held by Prestonfield in the opening round of matches in this season’s South East Edinburgh Winter League.

Results for online:

Division 1:

Gullane 4 Kilspindie 1: Scott Walker & Simon Mackenzie beat Bob Humble & David Watters 4/3; Murray Saunders & Scott Gillies beat Duncan Hamilton & Rob Paterson 4/3; Lawrie Main & Alan Smith beat Grant Robertson & George Gray 1 hole; John Clelland & Greg Houlston lost to Ross Colquhoun & Derek Naples 1 hole; Robert Jack & Mike Corrie beat Graeme White & Martin Hay 4/3.

Musselburgh 5 Longniddry 0: Benn McLeod & Connor Good beat Michael Bacigalupo & Kevin Girdler 3/2; Lewis Bain & Jack Valentine beat Nick Aiken & Chris Jamieson 5/4; Myles Clapperton & Scott Greig beat Colin Pattison & Aaron McManus 4/2; Calum Burgess & Jamie Wright beat David Porteous & Lewis Reid 1 hole; Andrew Millar & Craig Dewar beat Connor Farrell & Don McKinnon 4/2. Juniors - Declan Henderson & Daniel Gaines beat Chris Algeo & Mikey Wilson 5/3.

Kilspindie 3 Glen 2: Bob Humble & David Watters beat Gary Reid & Jim Jack 1 hole; George Gray & Rob Paterson lost to Barry Ford & Paul Howson 3/2; Ross Colquhoun & Derek Naples lost to Mark Lutton & John McMorland 3/2; Graeme White & Martin Hay beat Gordon Burns & Greg Lynn 1 hole; Grant Robertson & Duncan Searle beat Innes Christie & James Pennycuik 3/2.

North Berwick 2 Gullane 3: George Cochrane & Richard Johnston lost to Duncan Low & Scott Walker 2/1; Ali Simpson & Weston Main beat George Thomson & Scott Gillies 1 hole; Horry Lawson & Craig Hardie lost to Ross Thomson & Alan Smith 2/1; Kevin Messer & Craig Wright lost to John Clelland & Greg Houlston 4/3; Mike Gray & Chris Brown beat Robert Jack & Lawrie Main 6/5. Juniors - Finlay Hutchison & Finn Donaldson lost to Oliver Ladbrooke & Graham Swan 8/7

Division 1 Table

Team P W D L F A Pt

Gullane 2 2 0 0 7 3 4

Musselburgh 2 1 0 1 7 3 2

Glen 2 1 0 1 5 5 2

Kilspindie 2 1 0 1 4 6 2

North Berwick 1 0 0 1 2 3 0

Longniddry 1 0 0 1 0 5 0

Division 2:

Musselburgh Old 4 Whitekirk 1: Ewan Glen & Kevin Wylie beat David Ewen & George Ovens 3/2; Colin Whoriskey & Matthew Craigie beat Kennedy Palling & Kenny Smith 5/4; Alastair Scoots & Keith Harris lost to Ian Jones & Ian Fraser 5/3; Kevin Blyth & Scott Higgins beat Cam Murray & Craig McCartney 2/1; Scott McFarlane & Tyler Hood beat Jamie Murphy & David Jeffery 5/3.

Gifford 2 Royal Musselburgh 3: David Shearer & Blair Shearer beat Jamie Reid & Willie Reid 4/3; Craig Imrie & Ben Caird lost to Lindsay Shepherd & Stuart Blair 8/7; Sean Cunningham & Stephen Doctor lost to John Hall & Craig Johnstone 1 hole; Colin Shearer & Colin Thomson beat Scott Cunningham & Dean Glass 7/5; Andrew Finlayson & Tom Simpson lost to Kenny Fee & Chris Ratcliffe 5/3.

Haddington 4 Thorntree 1: George Blair & Murray Lorimer beat Brian Fairgrieve & Steven Fairgrieve 5/4; David Warner & Glenn Anderson beat Scott Allan & Jordan Cowan 6/5; Law Hardie & Graham McCann lost to Keith Auld & Iain Wyper 4/3; Calum White & Craig O’Neill beat Craig Baillie & John Baillie 4/3; Stuart Hamilton & Keith Nicholson (Haddington) won w/o.

Division 2 Table

Pl W D L F A Pt

Haddington 2 1 0 1 6 4 2

Royal Musselburgh 2 1 0 1 5 5 2

Musselburgh Old 1 1 0 0 4 1 2

Whitekirk 2 1 0 1 4 6 2

Tantallon 1 1 0 0 3½ 1½ 2

Craigielaw 1 1 0 0 3 2 2

Dunbar 1 1 0 0 3 2 2

Gifford 2 0 0 2 4 6 0

Castle Park 1 0 0 1 1½ 3½ 0

Thorntree 1 0 0 1 1 4 0

South East Edinburgh Winter League

Craigmillar Park 2.5, Duddingston 1.5: A Robertson and C Mursison bt J Shepherd and C Hay 3 and 2; E Christensen and A Jenkinson halved with S Speakman and M Hymers; V Gunnarrson and B Davies bt S Knox and D Brogan 4 and 3; Scott and A McDonald lost to C Reid and R Johnstone two holes.

Liberton 2, Prestonfield 2: I Neilson and A Blaney bt S Johnston and M Crombie one hole; D Kerr and G Scott bt R Myles and K Smith 3 and 2; C Munro and J Hunter lost to M Fraser and F Murray 4 and 3; D Rennie and T Kelly lost to K Wood and S Kelly 2 and 1.