Tasty Tuesday in store as Dispatch Trophy hots up

Dunbars Wilson Morton putts at the Braids on his return to an event he first played in 50 years ago
Dunbars Wilson Morton putts at the Braids on his return to an event he first played in 50 years ago
0
Have your say

Four new teams survived the opening weekend in the 118th Dispatch Trophy, adding some real excitement into the mix heading into the last-16 stage at the Braids.

Dunbar, Gullane, Murrayfield and Tantallon are all still standing in the Golfclubs4cash-sponsored event along with the likes of Carrickvale, Silverknowes, Harrison and Edinburgh Western.

John Archibald chips on to the green as he helps Heriots reach the last 16 at the Braids. Picture: Neil Hanna

John Archibald chips on to the green as he helps Heriots reach the last 16 at the Braids. Picture: Neil Hanna

Add in Heriots, Stewart’s Melville and Watsonians as well as the Stephen Gallacher Foundation also having progressed and arguably the tastiest Tuesday in the event’s history is in store.

Only time will tell if one of those new teams can go on to claim the historic trophy at the first attempt, but one thing for sure is that they’ve not just entered for the fun of it.

“The Dispatch Trophy is a big tournament and we are definitely taking it seriously,” declared Tantallon’s Fraser Symon, a view echoed by Dunbar team member Stuart Black.

“After our win on Saturday, we went back to the club to play in our championship qualifying and no sooner had we got out of the car than people wanted to know all about the Dispatch Trophy,” he revealed.

Having both come through two tests so far, Tantallon now take on Edinburgh Western while Dunbar, with Wilson Morton loving his return to an event he first played in 50 years ago, facing Watsonians.

With former pro Greg Nicolson in their ranks, Watsonians were the biggest second-round winners, a 10&9 victory over Prestonfield just shading Tantallon’s 8&7 success over British Rugby Club of Paris.

The likes of Carrickvale and Silverknowes, the dominant forces over the past 20 years, always come into this event fancying their chances and it is going to be fascinating to see if it will be someone like them who comes out on top again or one of the newbies.

“It would probably be good if the trophy was spread about a bit in years to come,” admitted Carrickvale’s Craig Deerness after helping the holders avoid a potential banana skin against Lochend.

Silverknowes have already negotiated two tricky tests - against last year’s beaten finalists BBT and RICS - and now face Gullane in the pick of those Tuesday tussles.

On the strength of two hard-earned victories over Third and, more significantly, 2015 winners Hailes, Gullane will certainly be no pushoevers for the six-time winners. “I had forgotten it was so unpredictable playing up here,” said a smiling Scott Walker after the evergreen Robert Jack had holed a crucial 10-foot par putt at the 17th for Gullane as it started to get a bit tight against Hailes.

Dunbar would have been taken to extra holes if David Torrance, playing for Harrison Seniors, had been able to convert a par putt at the last, where the Stephen Gallacher Foundation scraped through earlier.

“We live to fight for another day,” declared Scott Knowles, the Foundation’s manager, after the team’s back pairing of Stuart Johnston and Connor Wilson had got up and down at the 18th to beat Hailes B.

Knowles & Co now take on Heriots, who progressed after beating Silverknowes 50+ thanks to John Archibald, resplendent in red trousers, and Rory Smith finishing nine up at the front.

Having accounted for both Kilgour Wealth Management and Kilgour Private Clients, Cramond now take on Harrison, the hosts having dug deep to get past Braids United before finding things a bit more straightforward against Edinburgh Leisure.

“It’s going to be tough all the way now,” said Harrison’s Stuart More as he summed up an exciting week ahead for the event at the start of its new era involving course-owning clubs.

Completing the third-round line up will be Stevenson & Cheyne, Silverknowes Generations and Colinton Mains.

Results

First round

RICS bt Kilspindie by a walkover.

Silverknowes (T Caldwell and M Patterson 7; P Ross and K Reilly 1); BBT (N Anderson and S Robb 0; K Watt and M Watt 0). Silverknowes won 8&7

Broomieknowe (S Marc and K Hastings 0; S Beck and A Sim 0); Hailes A (M Carnie and S McCulloch 3; A MacKay and G Malone 3). Hailes A won 6&5

Gullane (A Smith and S Walker 0; R Jack and K Wright 3); Third (K Messer and G Johnston 1; D Marshall and G Young 0). Gullane won 2&1

Kilgour Private Clients (P Hardie 
and D Downing 2; D Hunt and R 
Ramsay 0); Caermount (E Mair and I Dickson 0; G Henshaw and M 
Hopley 0). Kilgour Private Clients won two up

Kilgour Wealth Management (M McLeod and A Heslop 0; S Turner and J Shepherd 0); Cramond (C Milligan and I Doig 5; C Scott and K Alexander 5). Cramond won 10&9

Harrison (S More and D Waugh 1; D Munro and A Stewart 0); Braids United (C Regan and P Gillon 0; T Greer and M Robertson 0). Harrison won one up

Watsonians (S James and R Craig 4; P Francis and G Nicolson 0); Turnhouse (S Anderson and M Hanson 0; S Armstrong and L McCathie 2). Watsonians won 2&1

Dunbar (S Black and K Bisset 0; W Morton and J Duguid 3); Munro Heating (D Ewen and M Timmins 2; J McWilliams and S Butcher 0). Dunbar won one up

Harrison Seniors beat Bank of Scotland by a walkover

Tantallon (J Stewart and F Symon 1; M Davidson and L Brown 3); Ye Monks of Ye Braids (M Rutherford and I Grimwade 0; G Marsters and M O’Hern 0). Tantallon won 4&2

Munro Bathrooms (D Eardley and C Munro 0; T O’Connor and M McAdam 1) ; British Rugby Club of Paris (C Maran and R Cowan 3; G Hastings and C Paterson-Brown 0). British Rugby Club of Paris won 2&1

Edinburgh Western (D Wilson and A Rennie 3; D Cameron and B Kennedy 0); Hailes C (S Sanderson and L Fawcett 0; B Robertson and S Watson 1). Edinburgh Western won 2&1

Royal Burgess (A Rigby and C Wanstall 0; C McGinley and S Reilly 0); Harrison B (J White and J Cafferty 4; B Byars and S Moggie 0). Harrison B won 4&3

Second round

RICS (S Agnew and B Tait 0; M Armstrong and M Corrie 0); Silverknowes (T Caldwell and M Paterson 0; P Ross and K Reilly 7). Silverknowes won 7&6

Hailes A (M Cairnie and S McCulloch 0; A MacKay and G Malone 0); Gullane (A Smith and S Walker 1; R Jack and K Wright 1). Gullane won 2&1

Kilgour Private Clients (P Hardie and D Downing 1; D Hunt and R Ramsay 0); Cramond (C Milligan and I Doig 0; C Scott and K Alexander 6). Cramond won 5&4

Harrison (S More and D Waugh 4; D Munro and A Stewart 2); Edinburgh Leisure (T Cordery and J Wright 0; K Craigie and S Finlay 0). Harrison won 6&5

Royal Bank of Scotland (R Carson and S Cochrane 0; D Forfar and I Welsh 0); Stevenson & Cheyne (F Smith and J Hunter 1; G Stevenson and G Emmerson 3). Stevenson & Cheyne won 4&3

George Heriots B (S Dickson and D Rudd 0; S Johnston and I Christie 0); Murrayfield (C White and B Gibson 2; M Waine and L Dunlop 2). Murrayfield won 4&2

Lochend (R Binnie and D Ireland 0; D Graham and A Thompson 0); Carrickvale (C Deerness and A Dick 3; C Elliot and P Cunningham 3). Carrickvale won 6&5

Swanston New (J Tetlow and S Hermiston 2; A Harrison and A Hunter 0); Silverknowes Generations (J Irving and L Wilson 0; L Reilly and S Garioch 4). Silverknowes Generations won two up

Silverknowes 50+ (D Fraser and K Harper 0; J Keggie and I Randall 6); George Heriots A (J Archibald and R Smith 9; W Kerr and D Campbell 0). George Heriots A won 3&2

Hailes B (C Symington and K McCulloch 2; A Sanderson and S Finlayson 0); Stephen Gallacher Foundation (S Knowles and C Gallagher 0; C Wilson and S Johnston 3). Stephen Gallacher Foundation won one up

Edinburgh Western B (R Taylor and J Cunningham 4; P Caldwell and D Wells 0); Colinton Mains (R Fergus and D McGinley 0; C McKinnon and S Fergus 7). Colinton Mains won 3&1

Stewart’s Melville FP (D McIntosh and D Millar 1; A Ritchie and D Donaldson 4); Liberton (G Evan and S Richardson 0; D Pennycuick and F Martin 0). Stewart’s Melville FP won 5&4

Prestonfield (D Johnston and A Dunn 0; M Crombie and R Myles 0); Watsonians (S James and R Craig 5; P Francis and G Nicolson 5). Watsonians won 10&9

Dunbar (S Black and K Bisset 1; R Coverdale and W Morton 0); Harrison Seniors (R Thomas and S Soutar 0; R Ackroyd and D Torrance 0). Dunbar won one up

Tantallon (J Stewart and F Symon 4; M Davidson and L Brown 4); British Rugby Club of Paris (C Maran and A Williams 0; G Hastings and C Paterson-Brown 0). Tantallon won 8&7

Edinburgh Western (D Wilson and A Rennie 3; D Cameron and B Kennedy 0); Harrison B (J White and J Cafferty 0; B Byars and S Moggie 2). Edinburgh Western won one up