Hearts’ Betfred Cup Group C fixtures are revealed

.
.
0
Have your say

Hearts will begin their Betfred Cup Group C campaign away to Cove Rangers on Wednesday, July 18 at 8pm.

They will then take on Raith Rovers away on Saturday, July 21 at 3pm, although the match will be played at East Fife’s Locality Hub Bayview Stadium due to pitch work at Stark’s Park. The tie will be screened live on BT Sport.

The Jambos then host Cowdenbeath on Tuesday, July 24 at 7.45pm before finishing off their group campaign at home to Inverness on Sunday, July 29, at 3pm, again live on BT Sport.

Edinburgh City begin their Group G fixtures with a trip to Clyde on Saturday, July 14, while Spartans host Dumbarton on the same day in Group H.

Group A

Saturday 14 July

Dundee United v Arbroath

Ross County v Elgin City

Tuesday 17 July

Alloa Athletic v Arbroath

Ross County v Dundee United

Saturday 21 July

Arbroath v Elgin City

Dundee United v Alloa Athletic

Tuesday 24 July

Elgin City v Alloa Athletic

Wednesday 25 July

Arbroath v Ross County

Saturday 28 July

Alloa Athletic v Ross County

Elgin City v Dundee United

Group B

Saturday 14 July

Falkirk v Montrose

St Johnstone v East Fife

Tuesday 17 July

Falkirk v Forfar Athletic

Montrose v East Fife

Saturday 21 July

Montrose v St Johnstone

Sunday 22 July

East Fife v Forfar Athletic

Tuesday 24 July

St Johnstone v Falkirk

Wednesday 25 July

Forfar Athletic v Montrose

Saturday 28 July

East Fife v Falkirk

Forfar Athletic v St Johnstone

Group C

Saturday 14 July

Inverness Caledonian Thistle v Cove Rangers

Raith Rovers v Cowdenbeath (at East Fife)

Tuesday 17 July

Cowdenbeath v Inverness Caledonian Thistle

Wednesday 18 July

Cove Rangers v Hearts (8.00pm)

Saturday 21 July

Cowdenbeath v Cove Rangers

Raith Rovers v Hearts (at East Fife - Live on BT Sport, 3.00pm)

Tuesday 24 July

Hearts v Cowdenbeath

Inverness Caledonian Thistle v Raith Rovers

Saturday 28 July

Cove Rangers v Raith Rovers

Sunday 29 July

Hearts v Inverness Caledonian Thistle (Live on BT Sport, 3.00pm)

Group D

Saturday 14 July

Brechin City v Peterhead

Stirling Albion v Dundee

Tuesday 17 July

Dunfermline Athletic v Peterhead

Stirling Albion v Brechin City

Saturday 21 July

Peterhead v Stirling Albion

Sunday 22 July

Dundee v Dunfermline Athletic (Live on BT Sport, 3.00pm)

Wednesday 25 July

Brechin City v Dunfermline Athletic

Peterhead v Dundee

Saturday 28 July

Dundee v Brechin City

Dunfermline Athletic v Stirling Albion

Group E

Saturday 14 July

Ayr United v Morton

Stenhousemuir v Partick Thistle

Tuesday 17 July

Partick Thistle v Morton

Stenhousemuir v Albion Rovers (7.30pm)

Saturday 21 July

Albion Rovers v Ayr United

Morton v Stenhousemuir

Tuesday 24 July

Albion Rovers v Partick Thistle

Ayr United v Stenhousemuir

Saturday 28 July

Morton v Albion Rovers

Partick Thistle v Ayr United

Group F

Saturday 14 July

Airdrieonians v Livingston

Annan Athletic v Hamilton Academical

Tuesday 17 July

Annan Athletic v Berwick Rangers

Hamilton Academical v Livingston

Saturday 21 July

Berwick Rangers v Airdrieonians

Livingston v Annan Athletic

Tuesday 24 July

Airdrieonians v Annan Athletic

Berwick Rangers v Hamilton Academical

Saturday 28 July

Hamilton Academical v Airdrieonians

Livingston v Berwick Rangers

Group G

Saturday 14 July

Clyde v Edinburgh City

Queen of the South v Stranraer

Tuesday 17 July

Motherwell v Edinburgh City

Queen of the South v Clyde

Saturday 21 July

Edinburgh v Queen of the South

Stranraer v Motherwell

Tuesday 24 July

Motherwell v Queen of the South

Stranraer v Clyde

Saturday 28 July

Clyde v Motherwell (Live on BT Sport, 3.00pm)

Edinburgh City v Stranraer

Group H

Friday 13 July

Kilmarnock v St Mirren (Live on BT Sport, 7.45pm)

Saturday 14 July

Spartans v Dumbarton

Tuesday 17 July

Dumbarton v Queen’s Park

St Mirren v Spartans

Saturday 21 July

Dumbarton v Kilmarnock

Queen’s Park v Spartans

Tuesday 24 July

Queen’s Park v St Mirren

Spartans v Kilmarnock

Saturday 28 July

Kilmarnock v Queen’s Park

St Mirren v Dumbarton