LiveHibs in Europe: Easter Road side set to learn Europa Conference League opponents

Hibs are set to learn who they will meet in Europe today with the draw for the Europa Conference League second qualifying round taking place.

Wednesday, 16th June 2021, 11:06 am
Updated Wednesday, 16th June 2021, 11:09 am
Hibs learn their European opponents today
Hibs learn their European opponents today

Hibs will face KF Shkupi / KF Llapi; Vålerenga; Stjarnan / Bohemians; Mons Calpe / Santa Coloma or Bala Town / Larne, avoiding any arduous journeys to far-flung places with a few kinder opponents in the hat.

Sign up to our Hibs football newsletter

The i newsletter cut through the noise

Follow along with our live blog as Jack Ross and his team learn where they will be travelling to next month

European draw: Celtic, Hibs, and Aberdeen set to learn fate

Last updated: Wednesday, 16 June, 2021, 13:38

  • Celtic drawn to play Midtjylland
  • Hibs in group 5, Aberdeen in group 9

Teuta (ALB) / Sheriff Tiraspol (MDA) vs UEFA Champions League preliminary round beaten finalist

Malmö (SWE) / Riga FC (LVA) vs Shkëndija (MKD) / Mura (SVN)

Dinamo Tbilisi (GEO) / Neftçi (AZE) vs Maccabi Haifa (ISR) / Kairat Almaty (KAZ)

HJK Helsinki (FIN) / Budućnost Podgorica (MNE) vs HB Tórshavn (FRO) / Inter Club D'Escaldes (AND)

Žalgiris Vilnius (LTU) / Linfield (NIR) vs CFR Cluj (ROU) / Borac Banja Luka (BIH)

Ludogorets 1945 (BUL) / FC Shakhtyor Soligorsk (BLR) vs Fola Esch (LUX) / Lincoln Red Imps FC (GIB)

Folgore (SMR) / FC Prishtina (KOS) vs Flora Tallinn (EST) / Hibernians (MLT)

Ferencváros TC (HUN) / UEFA Champions League preliminary round winners vs Connah's Quay Nomads (WAL) / Alashkert (ARM)

Dinamo Zagreb (CRO) / Valur (ISL) vs Bodø/Glimt (NOR) / Legia Warszawa (POL)

FC Noah (ARM) / KuPS Kuopio (FIN) vs Vorskla Poltava (UKR)

FCSB (ROU) vs Shakhter Karagandy (KAZ)

Arda Kardzhali (BUL) vs Hapoel Beer-Sheva (ISR)

Apollon Limassol (CYP) vs Žilina (SVK) / Dila Gori (GEO)

Čukarički (SRB) vs Sumgait (AZE)

Gagra (GEO) / Sutjeska (MNE) vs Maccabi Tel-Aviv (ISR)

Astana (KAZ) vs Aris Thessaloniki (GRE)

Sileks (MKD) / Petrocub-Hincesti (MDA) vs Sivasspor (TUR)

AEL Limassol (CYP) vs Široki Brijeg (BIH) / Vllaznia (ALB)

Sochi (RUS) vs Keşla (AZE)

Elfsborg (SWE) vs Milsami Orhei (MDA) / FK Sarajevo (BIH)

RFS (LVA) / KÍ Klaksvík (FRO) vs Inter Turku (FIN) / Puskás Akadémia (HUN)

Dinamo Batumi (GEO) / Tre Penne (SMR) vs BATE Borisov (BLR)

Partizan (SRB) vs Dunajská Streda (SVK)

Dundalk (IRL) / Newtown (WAL) vs Levadia Tallinn (EST) / St Joseph's (GIB)

Sant Julià (AND) / Gzira United (MLT) vs Rijeka (CRO)

Viktoria Plzeň (CZE) vs Dynamo Brest (BLR)

Europa FC (GIB) / Kauno Žalgiris (LTU) vs Glentoran (NIR) / The New Saints (WAL)

Domžale (SVN) / Swift Hesper (LUX) vs Honka Espoo (FIN) /NSÍ Runavík (FRO)

CSKA-Sofia (BUL) vs Struga (MKD) / Liepāja (LVA)

Shkupi (MKD) / Llapi (KOS) vs Santa Clara (POR)

Hibernian (SCO) vs Mons Calpe (GIB) / FC Santa Coloma (AND)

Bala Town (WAL) / Larne (NIR) vs AGF Aarhus (DEN)

Gent (BEL) vs Vålerenga (NOR)

Dudelange (LUX) vs Stjarnan (ISL) / Bohemians (IRL)

Velež (BIH) / Coleraine (NIR) vs AEK Athens (GRE)

Qarabağ (AZE) vs Ashdod (ISR)

Lokomotiv Plovdiv (BUL) vs Slovácko (CZE)

Fehérvár (HUN) / Ararat Yerevan (ARM) vs Paide Linnameeskond (EST) / Śląsk Wrocław (POL)

Universitatea Craiova (ROU) vs Laçi (ALB) / Podgorica (MNE)

Dečić (MNE) / Drita (KOS) vs Feyenoord (NED)

Basel 1893 (SUI) vs Sfintul Gheorghe (MDA) / Partizani (ALB)

Pogoń Szczecin (POL) vs Osijek (CRO)

Austria Wien (AUT) vs Racing FC Union Lëtzebuerg (LUX) / Breidablik (ISL)

Olimpija Ljubljana (SVN) vs La Fiorita (SMR) / Birkirkara (MLT)

Hammarby (SWE) vs Maribor (SVN) / Urartu (ARM)

Molde (NOR) vs Servette (SUI)

Újpest (HUN) vs Vaduz (LIE)

FC Spartak Trnava (SVK) / Mosta (MLT) vs Sepsi OSK Sfantu Gheorghe (ROU)

FH Hafnarfjördur (ISL) / Sligo Rovers (IRL) vs Rosenborg (NOR)

Copenhagen (DEN) vs Torpedo-Belaz Zhodino (BLR)

Panevezys (LTU) vs Vojvodina (SRB)

Hajduk Split (CRO) vs Tobol Kostanay (KAZ)

Aberdeen (SCO) vs BK Häcken (SWE)

Aberdeen drawn to face BK Häcken of Sweden!

Still Aberdeen to come but that’s probably one of the better draws Hibs could have got.

Hibs drawn to play Mons Calpe of Gibraltar or Andorran side FC Santa Coloma in Europa Conference League 2QR

Onto the main path! Hibs and Aberdeen involved in this section. UEFA has used a computer programme to order the teams into their respective groups. Serious ball shuffling going on now.

Hibernians of Malta are in this section. Don’t get confused...!

S.S. Folgore or Prishtina v Flora Tallinn or Hibernians

Ferencvarosi or Preliminary round winners v Connah’s Quay Nomads or Alashkert

GNK Dinamo or Valur v Bodo/Glimt or Legia Warsaw

HJK Helsinki or Budocnost Podgorica v HB Torshavn or Inter Club d’Escaldes

Zalgiris Vilnius or Linfield v CFR 1907 Cluj or FK Borac Banja Luka

Ludogorets or Shakhtyor Soligorsk v Fola Esch or Lincoln Red Imps

KF Teuta or FC Sheriff Tiraspol to play the defeated finalist from the preliminary round

Malmo FF or Riga FC v KF Shkendija or NS Mura

Dinamo Tbilisi or Neftci v Maccabi Haifa or Kairat Alamaty

Here we go for the Conference League draw

Usual preamble and now the balls are getting a shuffle for the champions path first...

Hibs will face KF Shkupi / KF Llapi; Vålerenga; Stjarnan / Bohemians; Mons Calpe / Santa Coloma or Bala Town / Larne

Aberdeen will play one of FH / Sligo Rovers; Tobol Kostanay; BK Häcken; Torpedo-Belaz Zhodino, or Panevezys.

Europa Conference League draw

This comes later (12.30pm) and involves Hibs and Aberdeen.

Celtic v Midtjylland

Celtic are drawn out of the hat first and paired with Midtjylland of Denmark - a first competitive meeting with the Danes.

League path draw in full

Rapid Wien (AUT) vs Sparta Praha (CZE)

Celtic (SCO) vs Midtjylland (DEN)

PSV Eindhoven (NED) vs Galatasaray (TUR)

League path coming up now

Celtic can face Galatasaray, Rapid Vienna, or Midtjylland...

This is the Champions path so doesn’t involve Celtic - they enter the draw a bit later.

Dinamo Zagreb (CRO) / Valur (ISL) vs Omonoia (CYP)

Slovan Bratislava (SVK) / Shamrock Rovers (IRL) vs Young Boys (SUI)

Bodø/Glimt (NOR) / Legia Warszawa (POL) vs Flora Tallinn (EST) / Hibernians (MLT)

Connah’s Quay Nomads (WAL) / Alashkert FC (ARM) vs Teuta (ALB) / Sheriff Tiraspol (MDA)

Olympiacos (GRE) vs Dinamo Tbilisi (GEO) / Neftçi (AZE)

Maccabi Haifa (ISR) / Kairat Almaty (KAZ) vs Crvena zvezda (SRB)

Fola Esch (LUX) / Lincoln Red Imps (GIB) vs CFR Cluj (ROU) / Borac Banja Luka (BIH)

Malmö (SWE) / Riga FC (LVA) vs HJK Helsinki (FIN) / Budućnost Podgorica (MNE)

Ferencváros (HUN) / Winners of the Preliminary round* vs Žalgiris Vilnius (LTU) / Linfield (NIR)

Shkëndija (MKD) / Mura (SVN) vs Ludogorets 1945 (BUL) / Shakhtyor Soligorsk (BLR)

*One of Folgore (SMR) / Prishtina (KOS) / HB Tórshavn (FRO) / Inter Club d’Escaldes (AND)

UCL draw just about to get under way

Just the formalities at the moment...

Page 1 of 1